مطالب متفرقه

آیا برای درمان زگیل تناسلی راه کار قطعی وجود دارد؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی که به عنوان genital warts نیز شناخته می شود، یک بیماری مقاربتی خوش خیم اما بسیار مسری است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی، اچ پی وی (HPV) ایجاد می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در جهان است. تخمین زده می شود که سالانه بین 500000 تا یک میلیون نفر در ایالات متحده به زگیل تناسلی مبتلا می شوند.

در واقع، عفونت HPV آنقدر رایج است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تخمین می‌زند که تقریباً همه افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود به این ویروس مبتلا می‌شوند. با این حال، اکثر افراد آلوده نمی‌دانند که به اچ پی وی مبتلا هستند، چرا که ممکن است هرگز علائم یا نگرانی ایجاد نکنند زیرا سیستم ایمنی معمولاً قادر به کنترل عفونت است.

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، بسته به نوع عفونت HPV این علائم متفاوت هستند. سویه های کم خطر HPV مسئول اکثر زگیل های تناسلی بوده، در حالی که سویه های پرخطر HPV مسئول ایجاد ضایعات پیش سرطانی و چندین نوع سرطان از جمله سرطان دهانه رحم و مقعد هستند.

در حال حاضر، چندین واکسن اچ پی وی وجود دارد که می تواند به پیشگیری از زگیل تناسلی و همچنین کاهش خطر سرطان دهانه رحم و مقعد کمک کند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی شبیه زائده های خشک و همرنگ پوست هستند و اغلب ظاهری شبیه گل کلم دارند، اما برخی از آن ها نیز صاف هستند. این زگیل ها معمولا دردناک نیستند، اما گاهی علائمی از جمله موارد زیر به همراه خواهند داشت:

 • خونریزی خفیف
 • احساس سوزش
 • درد و ناراحتی
 • خارش یا سوزش ناحیه تناسلی

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی گاهی به خودی خود از بین می رود و یا بزرگ تر یا چند برابر می شود. روش های مختلفی برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد و در برخی موارد نیز از بین بردن زگیل ها نیازمند چندین درمان است.

برای اکثر این درمان ها ابتدا یک داروی بیهوشی دریافت می کنید و ناحیه درمان بی حس می شود. همچنین لازم است در طول درمان از تماس جنسی خودداری کنید.

پزشک احتمالا برای درمان زگیل تناسلی از یکی از روش های زیر استفاده می کند:

 • الکتروکوتر: زگیل ها با جریان الکتریکی سوزانده می شوند.
 • کرایوتراپی زگیل تناسلی: پزشک در این روش از نیتروژن مایع برای انجماد و از بین بردن زگیل استفاده می کند.
 • درمان با لیزر: نور لیزر رگ های خونی ریز درون زگیل ها را از بین برده و جریان خون را متوقف می کند.
 • روش برداشت الکتریکی حلقه ای: در این روش از یک حلقه سیمی با بار الکتریکی برای برداشتن زگیل استفاده می شود. پزشک از این روش معمولا برای برداشتن زگیل های دهانه رحم استفاده می کند.
 • داروهای موضعی (پوستی): در این روش که گاهی توسط پزشک تجویز می شود هفته ای یک بار و به مدت چند هفته، محلول شیمیایی تجویزی را روی زگیل ها قرار می دهید. این ماده شیمیایی باعث ایجاد تاول در زیر زگیل شده و جریان خون را متوقف می کند.
 • استفاده از تریکلورواستیک اسید. پزشک در صورت لزوم نسخه‌ ای برای یک داروی موضعی مانند ایمی کیمود (آلدارا) ارائه می دهد و لازم است بیمار برای چند هفته طبق دستور در خانه از این دارو استفاده کند.
 • جراحی: گاهی پزشک زگیل‌ هایی که بزرگ هستند یا به درمان‌ های دیگر پاسخ نمی ‌دهند را با جراحی برمی دارد.

تمامی راه کارهای فوق برای درمان زگیل تناسلی در کلینیک اورولوژی الهام توسط پزشک متخصص اورولوژی انجام می شود.

برای دریافت مشاوره و آگاهی بیشتر نسبت به این ویروس واگیردار به لینک فوق مراجعه کنید.

آیا می توان بیش از یک بار به زگیل تناسلی مبتلا شد؟

بله. هیچ درمانی برای ویروس اچ پی وی که باعث ایجاد زگیل می شود وجود ندارد. در نتیجه می توانید بارها و بارها به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

 

زگیل تناسلی چه تأثیری بر بارداری دارد؟

اگر در دوران بارداری زگیل تناسلی فعال داشته باشید، افزایش سطح هورمون باعث خونریزی، بزرگ تر شدن یا تکثیر زگیل ها می شود. به ندرت امکان بروز عوارض زیر نیز وجود دارد:

 • یک زگیل یا توده بزرگ کانال زایمان را مسدود کرده و در نتیجه لازم است زایمان از طریق سزارین انجام شود.
 • اچ پی وی از مادر به نوزاد منتقل شده و باعث ایجاد زگیل در داخل مجاری تنفسی نوزاد می شود. این وضعیت که پاپیلوماتوز تنفسی مکرر نامیده می شود بسیار نادر است.

پیشگیری از زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی یا اچ پی وی از فرد در برابر انواع خاصی از ویروس از جمله آن هایی که باعث زگیل تناسلی و برخی سرطان ها می شوند محافظت می کند. بیش از 100 نوع مختلف اچ پی وی وجود دارد.

حتی اگر از قبل نوعی از ویروس اچ پی وی را داشته باشید که باعث زگیل تناسلی شده باشد، واکسن همچنان می تواند از شما در برابر سایر گونه ها محافظت کند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها و سازمان غذا و داروی آمریکا اخیرا توصیه کرده اند که مردان و زنان تا 45 سال برای محافظت در برابر ویروس اچ پی وی واکسینه شوند.

ویروس اچ پی وی رایج ترین بیماری مقاربتی است و منجر به برخی سرطان ها و زگیل های تناسلی می شود. سالانه بیش از 14 میلیون عفونت جدید در ایالات متحده دیده می شود، بنابرین لازم است واکسیناسیون از سن 9 سالگی آغاز شود (اکثر افراد بین 11 تا 12 سالگی واکسیناسیون را شروع می کنند).

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنم؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید برای محافظت از خود در برابر ویروس اچ پی وی، زگیل تناسلی و سایر بیماری های مقاربتی و همچنین انتقال این عفونت اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از کاندوم استفاده کنید.
 • واکسن اچ پی وی دریافت کنید.
 • آزمایشات رایج و هر گونه درمان مورد نیاز برای عفونت های مقاربتی را انجام دهید.
 • اگر به اچ پی وی یا زگیل تناسلی مبتلا هستید به شرکای جنسی خود اطلاع دهید تا بتوانند آزمایش انجام دهند و درمان شوند.
 • تنها با یک شریک جنسی باشید یا تعداد شرکای خود را محدود کنید.

سخن نهایی

سالانه هزاران نفر به زگیل تناسلی مبتلا می شوند و هزاران نفر دیگر نیز ویروسی دارند که باعث ایجاد این زگیل ها می شود. زگیل تناسلی تا ماه ها و گاهی سال ها پس از عفونت ظاهر نمی شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا